2023 Politikalarında Türkiye’de ve Dünyada Kanser Politikaları

Akciğer Kanserleri, Alkol-Sigara ve Deri Kanserleri ile Mücadele

Kanserle mücadele konusunda önceliklerin ele alındığı ve uluslararası düzeyde bilgi ve deneyim paylaşımı platformu oluşturan Uluslararası “Yeşeren Bir Bitki” Onkoloji Günleri’nin gündemi geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi paydaşlarımız ve gençlerle birlikte belirlendi. Bilim adamları, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, uluslararası kuruluşlar ve gençlerin katılımıyla yapılan çalıştaylarda 7. Onkoloji Günlerinde ““2023 Politikalarında Türkiye’de ve Dünyada Kanser Politikaları Akciğer Kanserleri Alkol ve Sigara ile Mücadele ” olarak ele aldık.

Kanser insanlığın geleceğini tehdit eden ve sürekli gündemde kalması gereken oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Alışkanlıklar ve yaşam tarzı çok erken yaşlarda şekillendiğinden dolayı, kanser eğitimine de erken yaşlarda başlanmalı ve sağlıklı yaşamın gençlik döneminde edinilen alışkanlıklarla yakından ilişkili olduğu gençlere iyi anlatılmalıdır.Genç bireylere ve ailelerini kansere neden olan çevresel etkenler konusunda bilgilendirmek, kanser teşhisi oranını düşürebilecek ve çevresel etkenlerin azalmasını sağlayabilmektedir. Başta gençler olmak üzere tüm toplumun “Tütün ve Kanser” arasındaki bağlantıyı öğrenmesi olası kanser teşhisinin azalmasına katkı sağlamaktadır.

İnsanlığın geleceğini tehdit eden kanser hastalığın sürekli gündemde kalmasını sağlamak ve yaşanan gelişmeleri takip etmek amacıyla gerçekleştireceğimiz etkinliğimizin bu yılki teması “2023 Politikalarında Türkiye’de ve Dünyada Kanser Politikaları, Akciğer Kanserleri, Alkol ve Sigara ile Mücadele”, 6. Uluslararası Onkoloji Günleri programına katılan Bilim İnsanları, Kamu Kurumlar, Sivil Toplum Kuruluşları, Ulusal ve Uluslararası Kuruluşlar, Gençlik Merkezleri temsilcileri ve gençler tarafından fikir birliği sağlanarak belirlenmiştir.

Genç Birikim Derneği Başkanı Salih YÜCE, Onko-Sev Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Canan ULUN, ECPC Avrupa Kanser Hastaları Koalisyonu Başkan Yardımcısı Simona ENE, TTOD-Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Pınar SAİP, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tütün Daire Başkanı Dr. Sertaç POLAT, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat GÜLTEKİN, Muş Valisi Vedat BÜYÜKERSOY açılış konuşmalarını yaptığı onkoloji günlerinin ilk oturumu Akciğer Kanserleri üzerine olmuştur. Oturum başkanlığını Kanser Daire Başkan yardımcısı Uz. Dr. Ezgi HACIKAMİLOĞLU ve Muş Devlet Hastahanesi Başhekimi Op. Dr. Kenan BAYRAKTAR yaptığı oturumda, Prof.Dr. Basak Oyan ULUÇ, Dr. Ezgi HACİKAMİLOĞLU, Op. Dr. Özgür Ömer YILDIZ sunum yapmışlardır. Prof. Dr. Başak Oyan ULUÇ, “Akciğer Kanserinde İmmüno-Onkolojik Tedavi Yaklaşımı ve Umut Veren Yeni Tedaviler” üzerine yaptığı sunumda, Akciğer Kanserinin Türkiye’de görülme sıklığı ve çeşitli istatistiklere yer vermiştir.

7.“Uluslararası Yeşeren Bir Bitki Onkoloji Günlerinde değerli bilgileri ile; Tütün, Akciğer Kanserleri ,Kansere Karşı Manevi Bakış, Melanom, Kanserle Mücadelede Sivil Toplumun Rolü , Medya ve Kanser gibi önemli başlıklarda paylaşımda bulunan, hasta ve hasta yakınlarının sorularını cevaplayan tüm bilim insanlarımıza, hekimlerimize teşekkür ederiz.

Onkoloji günlerimizde bir gelenek haline gelen ”Avrupa Kanser Ligi (ECL), Kansere Karşı Dans- Kansere Karşı El Ele Yürüyüşü”tüm davetli misafirlerimiz, sivil toplum kuruşları ve Muş’halkının katılımlarıyla gerçekleşti. Tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

Ayrıca 7.“Uluslararası Yeşeren Bir Bitki Onkoloji Günleri” sponsorumuz Bristol-Myers Squibb(BMS),’a , özel desteklerinden dolayı MEMEDER ve Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ( TTOD) ‘ne, yanımızda oldukları için Doğu Kalkınma Ajansı (DAKA),Eurodesk-Türkiye ve Arti Değer Stratejik İletişim Danışmanlık ,Genç Çaba Derneği, Sivi Toplum Kuruluşları’na , Yeşilay, Kanser Daire Başkanlığı,Muş Belediyesi ve Muş Valiliğine teşekkür ederiz.

Foto Galeri