İlk kez düzenlediğimiz 1.Onkoloji günleri ‘Yeşeren Bir Bitki’ proje fikri ülkemizdeki gençliğin kanser hastalıkları hakkında bilgisizliği, kanser hastalarına karşı yanlış davranışları, kanser hastalarının psikolojik durumlarının gençlik tarafından algılanabilmesi için ortaya çıktı. Günümüz gençliğinin hastaya ve hastalığa karşı duyarsızlığı, ben değilim ailemde değil mantığındaki yaklaşımı bizi ve bizim gibi gençlik çalışanlarını bu tarz bir proje yapmaya itti.

Gençlerin, kanser hastalıkları nelerdir, ne gibi belirtileri vardır, neler yapılmalıdır, önlemleri nelerdir, kanserli bir hastaya nasıl yaklaşılır gibi konularda bilgisiz ve bilinçsiz olması, bizi bu gençlerin bilinçlendirilmesi konusunda ne gibi çalışmalar yapabiliriz sorusuyla baş başa bıraktı. Dünyanın hangi noktasında olursa olsun bu hastalığa yakalanan gençlere ve bu hastalık hakkında bilinçsiz, bilgisiz olan gençliğe nasıl faydalı oluruz konusunda görüştüğümüz STK temsilcilerinin konuya sıcak baktıklarını ve konuyla ilgili çalışmak istediklerini gördük. Bu sebeple gençlik programları kapsamında proje yürüten ve yürütmek isteyen kuruluşların bir araya gelerek, birlikte konu ile ilgili gençliği bilgilendirecek ve birlikte projeler hazırlanmasına destek olacak bir seminer programı organize etmeyi planladık.

Programa Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanlığı, Muş Valiliği ve Genç Birikim Derneği ev sahipliğinde yurt dışından Fransa, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Romanya, İspanya ve Makedonya’dan katılımcılar, yurt içinden derneğimizin onursal başkanı olan gazeteci-yazar Sayın Nevval SEVİNDİ, Kanserle Savaş Daire Başkanlığından Eğitim Şube Müdürü Sayın İsmet DEDE AKP Muş Milletvekili Sayın Dr. Medeni YILMAZ ONKO-DAY Başkanı Sayın Füsun ÖNEN Hacettepe Üniversitesinden Dr.Sevgisun KAPUCU, Ankara Numune Hastahanesinden Psikolog Melek YILMAZER,Aydın İlinden Dr.Özhan TÜRKOĞLU, Tercüman gazetesinden Sayın Gülçin GÜNAY Yeni şafak Gazetesinden Sayın Ayşe OLGUN , çeşitli basın yayın organları ve yurt içinden STK Yöneticileriyle birlikte Muş’ta 5 gün süren bir seminer programı gerçekleştirdik.

Foto Galeri