1. Onkoloji Günleri

1.Uluslararası ‘Yeşeren Bir Bitki’ Onkoloji Günleri

4-9 EYLÜL 2005 MUŞ TÜRKİYE

İlk kez düzenlediğimiz 1.Onkoloji günleri ‘Yeşeren Bir Bitki’ proje fikri ülkemizdeki gençliğin kanser hastalıkları hakkında bilgisizliği, kanser hastalarına karşı yanlış davranışları, kanser hastalarının psikolojik durumlarının gençlik tarafından algılanabilmesi için ortaya çıkmıştır. Günümüz gençliğinin hastaya ve hastalığa karşı duyarsızlığı, ben değilim ailemde değil mantığındaki yaklaşımı bizi ve bizim gibi gençlik çalışanlarını bu tarz bir proje yapmaya itmiştir.

Gençlerin, kanser hastalıkları nelerdir, ne gibi belirtileri vardır, neler yapılmalıdır, önlemleri nelerdir, kanserli bir hastaya nasıl yaklaşılır gibi konularda bilgisiz ve bilinçsiz olması, bizi bu gençlerin bilinçlendirilmesi konusunda ne gibi çalışmalar yapabiliriz sorusuyla baş başa bıraktı. Dünyanın hangi noktasında olursa olsun bu hastalığa yakalanan gençlere ve bu hastalık hakkında bilinçsiz, bilgisiz olan gençliğe nasıl faydalı oluruz konusunda görüştüğümüz STK temsilcilerinin konuya sıcak baktıklarını ve konuyla ilgili çalışmak istediklerini gördük. Bu sebeple gençlik programları kapsamında proje yürüten ve yürütmek isteyen kuruluşların bir araya gelerek, birlikte konu ile ilgili gençliği bilgilendirecek ve birlikte projeler hazırlanmasına destek olacak bir seminer programı organize etmeyi planladık.

Programa Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanlığı, Muş Valiliği ve Genç Birikim Derneği ev sahipliğinde yurt dışından Fransa, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Romanya, İspanya ve Makedonya’dan katılımcılar, yurt içinden derneğimizin onursal başkanı olan gazeteci-yazar Sayın Nevval SEVİNDİ, Kanserle Savaş Daire Başkanlığından Eğitim Şube Müdürü Sayın İsmet DEDE AKP Muş Milletvekili Sayın Dr. Medeni YILMAZ ONKO-DAY Başkanı Sayın Füsun ÖNEN Hacettepe Üniversitesinden Dr.Sevgisun KAPUCU, Ankara Numune Hastahanesinden Psikolog Melek YILMAZER,Aydın İlinden Dr.Özhan TÜRKOĞLU, Tercüman gazetesinden Sayın Gülçin GÜNAY Yeni şafak Gazetesinden Sayın Ayşe OLGUN , çeşitli basın yayın organları ve yurt içinden STK Yöneticileri 2 Kasım Cuma günü Muş’a gelerek birlikte Muş’ta 5 günlük bir seminer programı için çalışmalara başlandı.

1.Uluslararası ” Yeşeren Bir Bitki ”Onkoloji Günleri’nden kısa bir özet…

Muş’ta ilk defa uluslar arası düzeyde bir seminer gerçekleşmiş olup yurt dışından gelen konuklarımızın Türkiye’ye ilk defa muşa gelmeleri ülkemizi Muş’tan tanımaları bizleri ayrıca mutlu kılmıştır. Derneğimiz yaptığı çalışmaların yanı sıra bu vesile ile kültür elçiliği yapmıştır. Ülkelerine dönen konuklarımız memnuniyetleri defalarca farklı platformlarda dile getirmiş bu tarz çalışmaları kendi ülkelerine aktarmayı planlamışlardır. Seminer alışıla gelmiş resmiyetin dışına taşarak program dışında gezi( Muş Bağları- Van gölü- Ahlat- Nemrut ) gibi yerlere gidilmiştir.

DPT( Ulusal Ajans) Destekli Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanlığı, Muş Valiliği ve ONKO-SEV tarafından ev sahipliğinin yapıldığı 1. Uluslar Arası Yeşeren Bir Bitki A GREENİNG PLANT Onkoloji Günleri Gençlik Programları tarafından ilk defa onkoloji üzerine bir seminer düzenlenmiştir.Program yerelde Muş halkı tarafından teveccühle karşılanmış, derneğimizin kuruluş tarihinden itibaren yanımızda olan ve program boyunca seminere ilgi göstermeleri, konuklara her türlü kolaylığı sağlamaları memnuniyet vermiştir.Ulusal basının gündeminde yer teşkil etmiş programımıza katılan gazeteci- yazar Nevval SEVİNDİ, Tercüman Gazetesinden Gülçin GÜNAY ve Yeni Şafak gazetesinden Ayşe OLGUN tarafından ulusal basının gündemine taşınmıştır.9 Eylül 2005 Tarihinde Muş Valisi Sayın İbrahim ÖZÇİMEN tarafından konuklarımıza katılım sertifikası vererek seminere katılan konuklarımız yolcu edilmişlerdir.

Fotoğraf Galerisi